نقش و اهمیت ورزش در بالا بردن راندمان کارکنان

📚پژوهش های مکرری اثرات مفید و پایدار جسمانی و روانی ورزش را در اکثر اقشار و کشورهای جهان به اثبات رسانده اند. اما با وجود این شواهد گسترده درباره منافع شناخته شده فعالیت بدنی و مشارکت ورزشی، هنوز هم گزارش هایی از سراسر دنیا نشان دهنده درصد بالای افراد غیرفعال در بسیاری از مشاغل است.

🖇️مشغله ها و ماشینی شدن زندگی، تحرک و پویایی را از زندگی بسیاری گرفته است، در این میان کارمندان به علت نوع کارشان در محیط کار تحرک چندانی نداشته باشند. در نتیجه گرفتار عوارض مختلفی مانند چاقی، اضافه وزن، انواع آرتروزها، فشار و چربی خون، اختلالات عصبی، بیماری های قلبی و… می شوند که این موضوع علاوه بر به خطر انداختن سلامت جامعه، در میزان بهره وری سیستم های اداری هم تاثیر گذار است.

🖇️بی شک یکی از راه های پیشگیری و مقابله با بسیاری از بیماری ها، انجام فعالیت های ورزشی منظم است.
فواید ورزش: افزایش حداکثر جذب اکسیژن در بدن، افزایش کارایی عضله قلب به دلیل حجم خون پمپاژ شده درآن، کاهش تعداد ضربان قلب و تقویت آن، کاهش چربی خون، دفع سموم مضر بدن با تعریق در حین فعالیت های ورزشی، کاهش عوارض و احتمال مرگ و میر ناشی از نارسایی قلبی، کاهش مقاومت عروقی برای عبور دادن جریان خون، افزایش و بهبود استقامت و آمادگی جسمانی، جلوگیری از پوکی استخوان، ایجاد شادی، نشاط و احساس خوب کامیابی در ورزشکار به دلیل ترشح آدرنالین در بدن در زمان فعالیت ورزشی، آمادگی جسمانی مناسب و افزایش تحمل بدن و کاهش تنگی نفس، کاهش و کنترل انواع بیماری های روحی و روانی و استرس در افراد، افزایش بسیار بالای اعتماد به نفس و… از اثرات مفید فعالیت های ورزشی بر سلامت افراد جامعه است.

راهکارهای تقویت و ارتقاء راندمان و توانمندی کارکنان از طریق ورزش
☑️اهتمام مدیران به استقرار فرهنگ ورزش و تربیت بدنی در سازمان
☑️اختصاص زمان مناسب برای ورزش و فعالیت بدنی مستمر و روزانه در طول ساعت اداری
☑️اعطای تسهیلات مناسب از جمله انعقاد قرارداد با باشگاه های ورزشی
☑️برگزاری مسابقات و همایش های ورزشی در میان کارکنان و مدیران
☑️ارزیابی عملکرد ورزشی و فعالیت های بدنی کارکنان به منظور ایجاد بازخورد موثر
☑️امتیازدهی موثر به فعالیت های ورزشی و تربیت بدنی کارکنان در پرونده شغلی آنان
☑️ایجاد سیستم های مناسب تشویق و تنبیه به منظور تقویت امر ورزش و تربیت بدنی
☑️مشارکت و اهتمام مدیران به امر تربیت بدنی به عنوان الگوی رفتاری کارکنان
☑️برگزاری دوره های آموزشی تربیت بدنی و لحاظ نمودن آن به عنوان ساعت آموزشی