اقدامات ورزشی در دوران کرونا از زبان ونوس کیارشی نژاد مربی درجه دو آمادگی جسمانی

ونوس کیارشی نژاد مربی درجه دو آمادگی جسمانی مربی درجه سه ایروبیک مربی فیوژن فیتنس مربی ایرو پامپ مقام قهرمانی مسابقات آمادگی جسمانی مقام قهرمانی مسابقات ایروبیک با ۸ سال سابقه مربیگری برگزار کننده کلاس‌های فیتنس و فانکشنال

برنامه‌ای برای ورزش در خانه

برای اینکه بتوانید انگیزه‌تان برای ورزش در خانه را از دست ندهید، باید برنامه‌ای ورزشی برای خود ترتیب دهید تا تشویق به انجام آن شوید و برای اینکه بتوانید در این راه موفق باشید، به نکات زیر توجه کنید:

۱. اهمیت به برنامه ورزشی  

شما مسلما به دلیل مشغله‌تان، وقت ویزیت دندانپزشک را از دست نمی‌دهید و آن را کنسل نمی‌کنید. برای ورزش هم باید همین‌قدر اهمیت قایل شوید و موقع ورزش، کار را به‌کنار گذاشته و ورزش کنید.

۲. زمان مناسب

انجام حرکات ورزشی را به زمانی از روز موکول کنید که بهترین زمان برای شماست. بسیاری از افراد برای بالا بردن انرژی و احساس مثبت‌شان، صبح‌ها ورزش می‌کنند. برخی از افراد زمان ورزش را وسط کارشان انجام می‌دهند. در واقع آنها زمانی را بین کار خود به‌عنوان وقت استراحت در نظر گرفته و ورزش می‌کنند. این روش باعث می‌شود، پس از انجام حرکات ورزشی سرحال‌تر شده و بهتر به بقیه کارشان برسند.

۳. تعیین مقدار زمان و نوع حرکات ورزشی

در این روزها به جای اینکه برای متناسب شدن برنامه‌ریزی ورزشی کنید، با خودتان بگویید که مثلا، هر روز صبح‌ها نیم ساعت ورزش یا پیاده‌روی (با شرط فاصله‌گذاری ایمن) می‌کنم. با استفاده از اپلیکیشن‌های ردیابی  پیشرفت‌تان در ورزش، می‌توانید انگیزه ادامه‌دادن را حفظ کنید.

۴. بیان هدف‌تان به دوستان‌

اهداف ورزشی‌تان را با دوستان‌تان یا شبکه‌های اجتماعی که عضو آن هستید در میان بگذارید. وقتی افرادی پیگیر کارهایتان باشند، احتمال اینکه از آن کار دست بکشید، کمتر می‌شود.

چند راهنمایی هنگام ورزش

  • پیش از انجام دادن فعالیت‌های ورزشی باید از سلامت جسم‌تان مطمئن باشید و با توجه به وضعیت جسمانی‌تان نوع ورزش‌تان را انتخاب کنید. اگر مشکلات قلبی، فشار خون، قند خون، تعادل یا درد مفاصل دارید باید در انتخاب ورزش‌تان دقت کنید و هر لحظه که هنگام ورزش احساس درد کردید، ورزش را متوقف کنید.
  • برای اینکه از ورزش کردن در منزل یا تنها ورزش کردن خسته نشوید، ورزش را جذاب و دوست‌داشتنی کنید. مثلا می‌توانید هنگام ورزش موسیقی بگذارید یا از برنامه‌های ورزشی اینترنتی یا ویدیویی که قبلا به وسیله مربیان مجرب ضبط شده‌اند، استفاده کنید.
  • می‌توانید در کلاس‌های مجازی آنلاین ورزشی، که در این روزهای کرونایی فعالیت‌شان بیشتر شده است، شرکت کنید و حرکات ورزشی جدیدی بیاموزید. بدین ترتیب هرگز از ورزش کردن خسته نمی‌شوید.
  • یک روش دیگر که ورزش کردن را جذاب می‌کند، انجام دادن آن همراه با اعضاء خانواده یا کودکان در صورت امکان است. ورزش همراه کودکان خیلی دوست‌داشتنی و مفرح است. فقط مراقب باشید که فعالیت‌هایتان متناسب با وضعیت جسمانی‌تان باشد.

با حفظ فعالیت‌های فیزیکی در حد متعادل، جسم و ذهن خود را سالم نگه‌دارید تا در برابر ویروس کرونا مقاوم باشید.